Kaplıcadan faydalanmanın püf noktaları...

Kaplıcamızın suları, kalsiyum, sülfatlı ve florürlü miks termomineral sular sınıfındandır. Toplam mineralizasyonu yaklaşık 1500 mg/L düzeyindedir. Ayrıca Kaplıca Suyu renksiz, berrak ve tatlıcadır.

Kuzuluk Termal suyunun banyo kürü şeklinde kullanımı, özellikle romatizmal hastalıklarda etkilidir. Kuzuluk Kaplıcalarında yapılan banyo kürlerinin, romatizmal hastalıklar arasında özellikle kireçlenme üzerine olumlu etkileri ve ağrı eşiğini yükseltici etkileri Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim dalınca yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca florür, ve sülfat içerikleri nedeniyle diş çürüklerinin önlenmesi, bazı fonksiyonel mide ve barsak hastalıklarında ( örneğin barsak tembelliğinde ) ve safra kesesi tembelliğinde içme kürü olarak uygulanabilir.

Kaplıca tedavisinin yararlı olduğu hastalıklar İltihabi olmayan romatizmal hastalar Kırık Sekelleri Dolaşım sistemi bozuklukları İdrar yolları ve safra kesesi taşları Cilt hastalıkları Ameliyat sonrası oluşan yaraların iyileşmesi Kadın hastalıkları ve kısırlık Siyatik ve her türlü nevarji Çeşitli felçler Adale hastalıkları ve atrofilleri